Головна сторінка Контакти Усі записи

Психологія хвороб: як наші емоції впливають на самопочуття

Психологія хвороб: як наші емоції впливають на самопочуття

Винуватцем наших сезонних застуд часом є не вірус або холод, а… психіка.

Ще в давнину було помічено, що думки, емоції і характер людини впливають на його здоров’я: посилюють-послаблюють симптоми хвороби, збільшують-скорочують її тривалість. Відомі випадки, коли люди, спонукувані почуттям боргу (скажімо, лікарі), які не заражалися навіть під час спустошливих епідемій! Сьогодні вивченням впливу психічних факторів на наш організм займається особливий напрямок в медицині і психології — психосоматика.

Тільки не варто робити висновок, що всі хвороби від нервів. В основі деяких недуг дійсно лежать психосоматичні причини, але інфекційну природу безлічі захворювань, в тому числі застуди, ніхто не відміняв. Але чому ж одні хворіють рідко, а інші не вилазять з різних ГРВІ?

Зв’язок душі і тіла

Перша причина: різний імунітет. Одні бігають босоніж по снігу і не хворіють, а інші схоплюють нежить від одного подиху вітерця. Але! Імунітет теж багато в чому залежить від психічного стану. Надмірні навантаження і стрес сильно послаблюють захисні функції організму, роблячи його легкою здобиччю для інфекцій. А депресія (скорочення світлового дня її посилює!) Здатна знизити імунітет на 70%!

Друга причина: хронічна втома. Постійні аврали, недосипання, необхідність все тримати під контролем, неможливість піти у відпустку призводять до того, що хвороба стає для організму мало не єдиним способом відпочити! А трудоголіки і захворівши не розслабляються: гвалтують свій хворий, втомлений організм, а він відчайдушно чинить опір, відповідаючи нескінченним нежиттю і кашлем.

 • Щоб підвищити імунітет, тримай себе в гарній психологічній формі. Використовуй всі, що підвищить тобі настрій. Кожен день радуй себе чим-небудь: чашкою кави, маленьким тістечком, улюбленим серіалом, ароматичної ванни. Заведи щоденник зразок відомого мережевого флешмоба «100 днів радості» і описовий все, що змусило тебе посміхнутися.
 • Висипайся: недолік сну послаблює здоров’я. Один день в тиждень повноцінно відпочивай, причому так, як тобі подобається! Прислухайся до себе: якщо відчуваєш втому, зроби перерву. І по можливості не плануй на осінньо-зимовий період серйозних справ і глобальних проектів.
 • Додай в інтер’єр соковитих теплих фарб — жовтих, оранжевих. Купи яскраві теплі речі: пухнастий светр, смішні рукавиці, тапочки у вигляді тигренят. Вони не тільки зігріють, але і порадують.
 • Спробуй попрацювати з самооцінкою. Правильна самооцінка — це внутрішня згода з собою, можливість чути себе, розуміти свої потреби. Ці почуття дарують нам стан внутрішнього спокою і цілісності і врешті-решт допомагають зберегти здоров’я.
 • Психіка може використовувати застуду як відносно безпечний, але надійний спосіб уникнути якихось неприємних подій. Тому, якщо ти постійно береш лікарняний, подумай: може, тобі не подобається робота і її треба змінити?

  Негативні емоції стають причиною хвороби

  Відомий психолог Ліз Бурбо переконана: «Коли наше тіло починає говорити з нами мовою хвороб, воно хоче, щоб ми усвідомили і змінили свій образ думок або дій. Страждаючи, воно говорить нам, що ми дійшли до свого фізичного, емоційного або ментального межі, що нам необхідно позбутися від руйнівних внутрішніх установок і вірувань ». У своїй книзі вона зібрала близько 500 найпоширеніших хвороб, вказавши їх причини і давши поради щодо їх усунення. Ось короткий опис деяких з них.

  АНГІНА: часто викликана гнівом, що виникають через те, що тобі щось не вдається. Через це ти занадто критично налаштована — до себе або до кого-то. Тобі варто пережити цю ситуацію з більшою любов’ю і розумінням.

  БРОНХІТ: пов’язаний з проблемами в сім’ї. Людина переживає, але не наважується вступити у відкритий конфлікт і впадає у відчай. Не бери все близько до серця, що не піддавайся впливу інших, відстоюй свою територію.

  ГРИП: на нього страждають люди, які не вміють проявляти свої бажання і формулювати вимоги. Грип часто виникає у тих, хто відчуває себе жертвою. Переглянь свої відносини з людьми і навчися відстоювати власні інтереси.

  НАСМОРК: викликаний розгубленістю на тлі заплутаної ситуації. Людина хоче швидко знайти рішення, але не знає, з чого почати. Не треба намагатися зробити все і відразу! Спочатку визначся з пріоритетами, а потім вже дій.

  Чхання: людина чимось або кимось роздратований. Чи не придушуй свої емоції, вислови своє ставлення до ситуації або постарайся знайти в тому, що відбувається щось корисне для себе. Але для того щоб вилікуватися, недостатньо просто зрозуміти ситуацію, причину хвороби. На думку Ліз Бурбо, найважливіше — взяти себе, тобто пробачити себе.  Почуття заздрощів і як від нього позбутися

  Подруга вискочила заміж за підприємця і купила машину, колезі дали підвищення, а колишній однокласник, який ще недавно списував у вас домашні завдання, поїхав вчитися в Оксфорд. Так і хочеться закричати: «На їх місці повинна була бути я!» Як бути, якщо, дивлячись на успіхи оточуючих, ви відчуваєте НЕ радість за інших, а образу? Ситуацію можна змінити……

  Як стати багатшими

  Ви працюєте на двох роботах, світу білого не бачите, а грошей більше не стає? Схоже, проблема не в вашому працьовитість, а в неправильних психологічних установках. Людство тисячоліттями придумувало різні способи отримання грошей. Середньовічні алхіміки, наприклад, довго билися над чарівною формулою перетворення піску в золото. Але споконвіку єдиним способом розбагатіти (і не посваритися при цьому з…

  8 способів поліпшити своє життя

  Більшості проблем, якими ми стурбовані, не існує в реальності. Як їх позбутися? Є кілька психологічних прийомів, здатні зробити ваше життя якщо не щасливою, то, по крайней мере, значно легше. Ментальні пастки — так психологи називають деякі звички, які змушують нас прокручувати погані думки по колу. З їх допомогою ми самі отруюємо собі життя. Ось найпоширеніші…