Головна сторінка Контакти Усі записи

Як перестати боятися літати

Як перестати боятися літати

Боязнь польотів — дуже незручна фобія в наш час. Спробуйте сказати шефу, що ні поїдете у відрядження, тому що боїтеся літати. Або поясніть дітям, що морем вони будуть милуватися тільки на фотографіях, тому що мама не любить літаки.

Згідно з даними різних досліджень, аерофобією страждають 10-20% населення земної кулі. Навіть такі брутальні чоловіки, як Бен Аффлек і Адріано Челентано, зізнавалися, що бояться літати. А Коліна Фаррелла одного разу ледь не заарештували через панічної атаки — актор почав бешкетувати і вимагати, щоб його негайно випустили з кабіни. Той факт, що літак знаходився на висоті 10 000 метрів, здався йому несуттєвим.

Середньостатистичний аерофобії для початку усіма силами намагатиметься уникнути польоту. Сім днів шляху в поїзді «Москва — Владивосток» не здаються йому таким вже жахливим випробуванням. Якщо летіти все-таки потрібно, то аерофобії починає нервувати вже за кілька днів до польоту. На борту він здригається від кожного стороннього звуку, а якщо літак потрапив в зону турбулентності, то послужлива уява тут же підкидає йому картини неминучої авіакатастрофи. Долоні потіють, м’язи дерев’яніють, серце б’ється частіше, здається, що повітря в салоні не вистачає — тут вже і до повноцінної панічної атаки недалеко. Але це крайній прояв аерофобії. Більшість з нас, на щастя, відбуваються лише легким переляком і неприємним почуттям, яке в народі називається «смокче під ложечкою».

У 2015 році у всьому світі відбулося 16 катастроф з авіалайнерами, загинули 560 осіб. Якщо врахувати приблизну кількість всіх авіарейсів за рік, то виходить, що авіакатастрофою закінчується лише один рейс з 4,7 млн. Порівняйте ці цифри зі статистикою автокатастроф, і вийде, що у вас набагато більше шансів загинути по дорозі в аеропорт, ніж розбитися на літаку. Однак ми продовжуємо боятися літаків набагато більше автомобілів. Чому так відбувається? По-перше, аерофобія ірраціональна.

4,7 мільйона — для нас це абстрактна цифра, набагато більший вплив на нашу свідомість надасть той трагічний рейс, про який напишуть всі газети, про який будуть кілька днів розповідати на всіх телеканалах, з маніакальною цікавістю смакуючи подробиці.

По-друге, один з головних страхів сучасної людини — це боязнь втратити контроль над навколишнім світом, і аерофобія ідеально вписується в цю ідею. Скажімо, ви ведете машину вночі по заміській трасі, і тут із зустрічної смуги вилітає величезна вантажівка. І це не означає неминучу смерть, завжди є шанс виконати вдалий маневр, уникнути лобового зіткнення і вижити. Під час польоту на літаку ми беззахисні і безсилі, ніяк не можемо вплинути на ситуацію, і якщо в результаті помилки диспетчера два літаки не зможуть розминутися, як це трапилося в 2002 році в небі над Боденським озером, то шанси вижити дорівнюють нулю.

Як перемогти фобію

Одним вдається перемогти ірраціональну фобію саме за допомогою логіки і розуму. Наприклад, Євген, автомеханік, зростання під два метри, широченні плечі — справжній мачо. Хто б міг подумати, що він панічно боїться літати. «Знаєте, як мені було соромно перед дружиною і дочками? За десять років жодного разу з ними в відпустка не з’їздив. А потім вирішив: Мужик я або хто? Євген почав читати книги про авіабудування і підручники, за якими навчають професійних пілотів.

Він встановив на комп’ютері симулятор польотів і годинами тренував злети і посадки. Детальне розуміння того, як влаштований літак, що відбувається під час польоту, допомогли Євгену подолати свій страх. Через рік вони всій родині полетіли відпочивати на юг. Другіе намагаються перемогти аерофобію за допомогою алкоголю. Сто грам на груди — і сам чорт нам не страшний! Але алкоголь дуже підступний помічник. У багатьох людей він притупляє відчуття тривоги лише на час, а потім паніка повертається з подвоєною силою. І потім, занадто легко помилитися з «терапевтичної» дозою. В умовах висоти і сухого повітря в салоні сто грамів за силою дії перетворюються в двісті, а потім в стрічці новин з’являється історія про чергового дебошира на борту.

Більшості людей з помірним страхом польотів допомагають різні техніки релаксації і перемикання уваги. Фахівці радять сідати біля проходу, намагатися відволіктися від негативних думок за допомогою читання, музики, розмов із сусідами. Потрібно пити більше води, щоб не допустити зневоднення, є менше, але частіше, і бажано що-небудь легке. Допомагають дихальна гімнастика і звичайна туга гумка, надіта на зап’ясті. Якщо людина розуміє, що почуття тривоги виходить з-під контролю, то потрібно відтягнути гумку і різко її відпустити. Мозок миттєво переключається на почуття болю від клацання і на час забуває про більш абстрактні небезпеки.Як підвищити свою самооцінку

Залізне правило: оточуючі не будуть вас любити і цінувати, поки ви самі не навчитеся приймати себе і не повірите в те, що гідні любові і поваги. Дехто дивується: «Навіщо мені потрібно вчитися любити себе?» А потім вони дивляться в дзеркало і обзивають себе товстої коровою. І не купують собі нове плаття, тому що: «Яка різниця,…

Як читати по губах

Психологи стверджують, що губи можуть розповісти про людину навіть більше, ніж очі. На них відбивається найменша зміна в настрої. Як правильно трактувати ці знаки? Безліч методик розпізнавання емоцій по губах сьогодні використовується психологами, агентами ФБР і журналістами, яким часто доводиться брати інтерв’ю. Невербальні сигнали можуть розповісти багато про співрозмовника, якщо уважно за ним поспостерігати. Отже,…

Як побороти свій страх

Людина, яка стверджує, що нічого не боїться, явно лукавить. У кожного з нас є набір фобій, але це не означає, що з ними треба миритися. Принципи боротьби зі страхом приблизно однакові, неважливо, чи йде мова про боязнь висоти або жаху перед прийдешніми змінами. Почуття страху — важлива частина інстинкту самозбереження, саме він оберігає нас від…