Головна сторінка Контакти Усі записи

Як позбутися від слів паразитів

Як позбутися від слів паразитів

Ми й самі не помічаємо, як слова паразити злітають з мови, забруднюючи нашу мову і псуючи репутацію. Як же позбутися них, якщо ми їх навіть не чуємо? ..

У промові більшості з нас присутні слова паразити — улюблені і досить прилипливі слова і вирази, які ми повторюємо, самі того не бажаючи. Чому ж ми їх вимовляємо? Прийнято вважати, що слова-паразити — ознака низького рівня освіченості і бідності словникового запасу. Але сучасні реалії показують, що це не зовсім так.

Деякі слова-паразити вживають як данина моді (наприклад, «треш», «респект»). Інші прийнято використовувати в певних субкультурах і професійному середовищі. Вони доречно звучать тільки в групі однодумців, але не в спілкуванні з іншими людьми.

Ще одна причина їх вживання — повільна швидкість мислення і необхідність виграти час. Не знаючи, що сказати, зважуючи кожне слово, людина намагається заповнити паузи хоч чимось, щоб не мовчати і не виглядати нерозумно в очах співрозмовника. Але таким чином він досягає зворотного ефекту.

Слова-паразити часто видають емоційне збудження. Якщо людина в запалі розмови перестає себе контролювати, то в його мові з’являються нехарактерні для нього в звичайному стані слова.

Слова-паразити можуть з’являтися і через логофобии — страху публічного виступу, а також говорити взагалі. Причиною цього може бути що завгодно — заїкання, акцент, психологічні травми (дитячі спогади про невдалий виступ).

І мало хто замислюється, що деякі люди вживають їх свідомо для створення певного іміджу. Так, хтось додає собі «крутизни», вимовляючи «реально», «конкретно», «в натурі». Хтось придумує собі словесні візитки: «очуметь», «прикольненько», «зірка в шоці». Для певної категорії людей це не тільки доречно, але навіть необхідно для залучення до цієї групи.

Слова паразити в мові людини

«Самі розумієте». Зазвичай цей вислів використовують боязкі, сором’язливі люди. Вони немов вибачаються за те, що їм доводиться говорити, а тобі — їх слухати.

«Як би», «типу», «начебто». Ці слова свідчать, що ваш візаві знімає з себе відповідальність, не бажає приймати рішення — все ж не по-справжньому, а не насправді.

«Коротше». Ваш опонент або в даний момент не має бажання до спілкування, або не любить довгих розмов. Він намагається швидше закінчити бесіду, поки вона не затягнулася або мова не зайшла про речі, про які йому не хочеться говорити.

«Насправді». Людина вважає себе істиною в останній інстанції і жадає відкрити тобі очі на правду, адже тільки він знає, як насправді йдуть справи.

«Очевидно», «всім зрозуміло», «природно». Їх часто вживають люди, які самі не впевнені в тому, що вони говорять. Вони призводять неперевірені факти, намагаючись переконати візаві в їх справжності.

«Просто». Твій візаві прагне до максимальної простоті, оскільки все повинно бути ясно і зрозуміло, як двічі два — чотири. І він сильно засмутиться, якщо ти доведеш йому, що справа дещо складніша.

«Значить». Так співрозмовник підкреслює закономірність події, адже все, на його думку, має свій сенс. Тому він весь час задається питаннями «навіщо» і «для чого». Він легко робить висновки і не схильний їх міняти, навіть якщо нові факти з ними погано співвідносяться.

«Так, але…». У такої людини завжди є окрема думка, при цьому воно ніколи не буває остаточним. Йому складно прийняти рішення: він начебто і погоджується з тим, що ти говориш, і тут же знаходить контраргумент.

«Прикинь». Йому важливо, щоб ти не просто представила подія, що відбулася, але і спроеціровала його на себе. При цьому він апелює не до твого розуму, а до почуттів, закликаючи тебе відчути ситуацію.

Як позбутися від слів паразитів в промові

Відстежите у вашій мові непотрібні слова. Для цього запишіть на диктофон свій діалог з кимось. Попросіть близьких допомогти тобі з’ясувати, які слова ви постійно повторюєте.

Запишіть виявлені слова-паразити і проаналізуйте, що вони означають. Подумайте, в яких ситуаціях ви їх використовуєте. Адже боротися треба не з симптомом, а з причиною. Отже, якщо ви вимовляєте слова паразити…

 • Коли вам нічого сказати. Значить, вам варто розширювати кругозір, більше читати, збільшувати словниковий запас. Цікаві і сподобалися фрази виписуйте, запам’ятовуйте і вставляйте в свою промову. Можете наводити цитати з книг і фільмів. Це додасть вагомості.
 • Для заповнення паузи. Не бійтеся замовкнути на хвилинку, показуючи співрозмовнику, що обмірковуєте його слова. Або прямо скажіть йому про це!
 • В емоційному збудженні. В цьому випадку дивіться співрозмовнику в очі, стежте за його реакціями. Це допоможе зняти напругу і дасть тобі зворотний зв’язок. Намагайтеся використовувати короткі фрази: розділіть свою промову на логічні пункти — не намагайтеся донести все відразу.
 • Якщо перераховані способи вам не допомагають, спробуйте використовувати такі методи:

  Ціна сказаного. Вам здається, що слова-паразити нічого не значать. Але це не так, у них теж є своя вартість. Щоб усвідомити ціну кожного з них, спробуйте після вашого улюбленого слова або замість нього говорити щось смішне — наприклад, «мяу» або «зась». Погодьтеся, звучить дурнувато. Думаєте, «прикинь» і «приколись» набагато краще?

  Законна розплата . Встановіть собі якесь покарання за використання «забруднювачів мови». Це може бути грошовий штраф (купите на них колегам цукерок). Або фізичні вправи — віджимання, присідання. Або дні без солодкого. Постарайтеся вибрати таке покарання, яке можна відразу застосувати. Якщо відкладати на потім, то, швидше за все, ви його так і не виконаєте і метод виявиться недієвим.

  Заохочення. Борючись з вживанням слів-паразитів, треба себе не тільки карати, а й балувати. Тому придумайте для себе і систему винагород. Так процес стане набагато легше і приємніше.

  За допомогою штрафів і нагород легко привчити дітей до чистоти мови. Головне — наберіться терпіння. На формування будь-якої нової звички, в тому числі і на відпрацювання чистоти мови, потрібен час. Перші 3 дні зазвичай проходять легко. Наступні 7 днів — найскладніші. Потім тижні 3 знадобиться на закріплення досвіду. Якщо протримається — можете святкувати перемогу! Але пам’ятайте: ви повинні навчитися стежити за своєю мовою, чути кожне вимовлене вами слово. Якщо втратите контроль, погана звичка знову повернеться.  Як відмовити не образивши людини

  Вам незручно відмовляти оточуючим в проханнях. Наполягати на своєму ви теж не вмієте. Ось і доводиться їсти в гостях ненависний холодець, щоб не образити господиню, вислуховувати по телефону багатогодинні скарги подруги на життя і виконувати чужу роботу в офісі. Як навчитися показувати характер і твердо відстоювати свої інтереси? Необхідно пам’ятати про правильні інтонаціях і позі….

  Як перетворити мрію в реальність

  Деякі вважають, що мріяти — нерозумно. Куди краще твердо стояти на ногах і задовольнятися тим, що маєш. Так ось, це не так! Мрії прикрашають наше життя, а перетворення кожної з них в реальність стає маленьким святом. Багато з нас мріють, але деякі роблять це правильно. Можна все життя твердити: «Хочу купити квартиру», і при цьому…

  Свекруха і невістка — як налагодити стосунки

  Коли син одружується, в будинок приходить ще одна господиня. І від того, як поведуть себе обидві сторони — і свекруха, і невістка, — залежить доля всієї родини. Відносини між свекрухою та невісткою давно стали притчею во язицех. Чому ж дві жінки, які щиро люблять одного чоловіка, раптом стають ворогами? Причини сварок між свекрухою та невісткою…